Kiedy sadzić tulipany w ogrodzie

Kiedy sadzić tulipany w ogrodzie

by Redaktor

Zaplanuj harmonogram sadzenia tulipanów

Ze względu na ścisłą porę sadzenia tulipanów musisz również dobrze przemyśleć porę zakupu cebulek. Sklepowe sadzonki tulipanów należy wsadzić do ziemi w przeciągu tygodnia. Do momentu umieszczenia w glebie cebulki powinny być przechowywane w chłodnym i zaciemnionym pomieszczeniu, najlepiej zawinięte w papier.

Jeśli posadzisz tulipany jesienią, zakwitną i będą zdobić ogród czy taras wiosną. Najlepszym terminem sadzenia cebulek tulipanów jest okres od połowy września do końca października. Zbyt późne sadzenie tulipanów uniemożliwi cebulkom dobre ukorzenienie się i opóźni kwitnienie.

Kiedy sadzić cebulki tulipanów? Przygotuj się do pracy na początku jesieni – we wrześniu albo październiku. Rośliny potrzebują czasu, żeby dobrze ukorzenić się w ziemi. Optymalny czas na sadzenie tulipanów to ok. 6 – 7 tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Temperatura podłoża powinna wynosić 15 – 16 stopni Celsjusza. Sadzenie tulipanów jesienią sprawi, że zakwitną na wiosnę i ozdobią, np. wielkanocny stół.

Kiedy sadzić tulipany w ogrodzie

Wybierz odpowiednią odmianę tulipana

Wybierz stanowisko do sadzenia tulipanów. Tulipany lubią słoneczne lub delikatnie zacienione stanowiska – najlepiej rozwijają się ogrzane popołudniowym socem. Przed zasadzeniem warto sprawdzić również stan gleby. Jej odczyn powinien być obojętny lub kwaśny, a sama ziemia – żyzna, wilgotna z dobrą odsączalnością wody.

Tulipany można także sadzić w doniczkach. Najlepiej nadają się do tego odmiany karłowe, które nie są zbyt duże i nie potrzebują wiele miejsca. Można posadzić np. odmiany stepowe, które osiągają 20 cm wysokości. Termin sadzenia tulipanów w doniczkach to także wczesna jesień, później przenosimy je do chłodniejszego pomieszczenia. Dopiero pod koniec zimy lub wczesną wiosną przeniesiemy je na taras lub balkon. Tulipany w doniczce sadzimy płytko (ok. 5 cm), dno pojemnika wypełniamy drenażem z kamyczków. Pamiętajmy, że tulipany nie lubią zbyt mokrej ziemi – podlewajmy je z umiarem. Jeśli chcemy nieco wzmocnić nasze kwiaty, to możemy użyć nawozu SUBSTRAL Nawóz Osmocote Burza Kwiatów, który działa przez sześć miesięcy – w tym czasie odżywia kwiaty we wszystkie potrzebne mikroelementy.

Tulipan hodowla. Odmiany tulipanów odmian wczesnych sprzedawane są zwykle w koszyczkach wypełnionych mchem lub w doniczkach, tulipany późniejsze przeznacza się na kwiat cięty. Pędzenie tulipanów rozpowszechnia się w Polsce m.in. dzięki temu, że coraz bardziej rozszerza się u nas produkcja cebul tych roślin.Do pędzenia wybiera się cebule dobrze wykształcone, o obwodzie powyżej 11 cm, zdrowe, okryte łuskami.

Wykop dziurę

Kiedy już wybrałeś odpowiednie stanowisko, przyglądnij się uważnie swojej ziemi. Ciężką, gliniastą i zbitą ziemię rozluźnij mieszając ją z gruboziarnistym piaskiem. Stanie się przez to bardziej przepuszczalna, po deszczu nie będzie zalegać w niej woda, a cebulki tulipanów nie będą gnić.

Przez dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (scrollowanie, zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem) bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Pressland S.A. i Zaufanych Partnerów Pressland S.A. do celów marketingowych , w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach Pressland S.A. i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.

Kiedy sadzić tulipany w ogrodzie

Przykryj cebulki tulipanów ziemią

Tulipany sadzi się w ziemi na głębokość równą 2–3 wysokościom cebul. Polecane jest sadzenie cebul w specjalnie skonstruowanych do tego celu plastikowych koszyczkach – ażurowe dno i ścianki umożliwiają odpływ nadmiaru wody, chronią cebule przed gryzoniami i ułatwiają wyjmowanie cebul z ziemi latem. Odległość między cebulami może wynosić 10-15 cm.

Do ich sadzenia można użyć specjalnej sadzarki do cebul – doskonale sprawdza się przy sadzeniu tulipanów na trawniku. Pozwala ona na wykrawanie w podłożu dołka dla każdej cebulki osobno. Po posadzeniu przykrywamy je ziemią i lekko uklepujemy. Podlewamy delikatnie wodą najlepiej konewką z sitkiem, a gdy nadejdą pierwsze mrozy, ściółkujemy wierzchnią warstwę gleby suchymi liśćmi lub korą sosnową, aby zabezpieczyć cebulki przez zimowym mrozem.

Umieść sadzonki tulipanów w ziemi. Sadzonkę trzeba umieścić w wykopanej dziurze spiczastą końcówką do góry. Delikatnie wsypać z powrotem ziemię, aby nie przechylić wsadzonej cebulki. Tuż po zasadzeniu bulwy tulipany należy podlać, nie przesadzając z ilością wody, żeby nie doprowadzić do gnicia rośliny. Jeśli szkodniki i gryzonie są częstymi gośćmi w ogródku, należy starannie zabezpieczyć sadzonki przed zniszczeniem. W tym celu warto zainwestować w specjalne plastikowe koszyki do sadzenia cebul, które stanowią skuteczną osłonę przed zwierzętami.

Podlewaj tulipany

Kiedy sadzi tulipany, by wiosn cieszy si ich piknem w ogrodzie lub w wazonie? Tulipany kwitn tylko przez kilkanacie dni, ale stanowi urocz dekoracj naszych rabatek. Kiedy i jak sadzi cebulki tulipanw? Przedstawiamy termin i instrukcj sadzenia oraz porady dotyczce wyboru najlepszych cebulek tulipanw.

Kiedy sadzić tulipany, by wiosną cieszyć się bukietem urzekających kwiatów? Tulipany kwitną tylko przez kilka lub kilkanaście dni, a świeżo ścięte są doskonałą dekoracją mieszkania, wprowadzającą nutę świeżości i powabu. Zamiast wydawać pieniądze na sklepowe bukiety, możesz się zdecydować na samodzielne sadzenie tulipanów jesienią we własnym ogródku. Kiedy należy wsadzać cebulki tulipanów do ziemi i jakie są najważniejsze zasady uprawy tych kwiatów?

Kolorowe dywany z tulipanów to jeden z piękniejszych widoków nie tylko dla hodowcy roślin. Urodę tego gatunku docenia wielu ogrodników amatorów. Tulipany od lat niepodzielnie królują w wiosennych ogrodach. Według źródeł, wyhodowano już ponad 15 tys. odmian tego gatunku. Ich kwiaty różnią się dosłownie wszystkim: wielkością, kolorem i kształtem płatków, jak również terminem kwitnienia. Jak sadzić tulipany, aby móc liczyć na piękny efekt? Jeśli chcemy się nimi cieszyć w marcu i kwietniu, cebulki muszą znaleźć się w ziemi już jesienią. Najlepiej na przełomie września i października. Im dłużej będziemy zwlekać, tym mniej pozostanie czasu na ukorzenienie się przed zimą.

Uważaj na znaki tulipanów

Tulipany w doniczce to doskonały sposób, by móc cieszyć się tymi kwiatami jeszcze zanim zakwitną w ogrodach. Warto jednak odpowiednio o nie dbać, by w okresie kwitnienia prezentowały się szczególnie okazale. Najważniejszą kwestią jest odpowiednie posadzenie cebulek. Co zrobić, by sadzenie tulipanów w doniczce było proste i efektywne?

Pamiętajmy, że tulipany do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebują słońca (w miejscach zacienionych ich łodygi wyciągną się nadmiernie do słońca i wytwarzają gorsze kwiaty). Tulipany ładnie dają sobie radę pod koranami drzew liściastych, gdyż zanim te w pełni się obudzą (zacieniając powierzchnię w okół), nasze wiosenne kwiaty cebulowe zdążą już przekwitnąć.

Kwiaty są nieodłącznym symbolem wiosny, a tulipany w doniczce pozwolą szybciej ją przywołać. By jednak mogły efektownie zakwitnąć, należy zapewnić cebulkom odpowiednie warunki – takie jakich zazwyczaj potrzebują tulipany uprawiane w ogrodzie, w gruncie. Radzimy, w jaki sposób sadzić tulipany w doniczkach, które z powodzeniem mogą znaleźć się na tarasie, balkonie lub we wnętrzu domu.

You may also like

1 comment

Paulina 26 stycznia, 2023 - 4:45 pm

Super artykuł o sadzeniu tulipanów dużo się dowiedziałam

Reply

Leave a Comment