Jak zrobić taras w ogrodzie

Jak zrobić taras w ogrodzie

by Redaktor

Zbuduj taras z boku swojego domu

Jeśli Twój taras został zaprojektowany na podwyższeniu i ma zadaszenie, możesz pomyśleć o roślinach pnących. Zielone kaskady ozdabiające balustrady i krokwie, zgrabnie zespolą drewnianą konstrukcję z ogrodem. Jeśli taras pozbawiony jest zadaszenia, zdecyduj się na gazony z kwiatami i postaw je wzdłuż krawędzi podestu. Identyczne kompozycje powinny stanąć także w ogrodzie. Oprócz tego zadbaj, aby na rabatach pojawiły się drewniane elementy np. stylowy rollboarder czy kratki na rośliny pnące. Świetnie, jeśli płot okalający posesję również zaprojektowany jest z drewna. Projekt ogrodu wyda się wówczas staranny i całościowy.

Taką utwardzoną powierzchnię ogrodu lepiej zlokalizować nieco dalej od domu, by mieć wokół kontakt z zielenią, a nie z tynkiem pokrywającym elewację domu. Ponadto dzięki odsunięciu tarasu od domu, nie będzie on o żadnej porze dnia zacieniany przez jego ściany czy dach. Z salonu będzie do niego wprawdzie dalej, ale w pogodny dzień, a wtedy przecież korzysta się z ogrodowego tarasu, przejście kilku metrów po trawie nie sprawi raczej domownikom i ich gościom większego kłopotu.

Samotny, świecący pustką taras trzeba włączyć w kompozycję ogrodu. Taras jest jednym ze sposobów otwarcia domu na otoczenie. Z tego powodu najlepiej, aby parter domu był umieszczony najniżej jak tylko się da w stosunku do otaczającego go terenu. Najlepiej, jeśli taras jest położony na tym samym poziomie co reszta działki. Wtedy wystarczy posadzić wokół tarasu rośliny, by w naturalny sposób stworzył on całość z otaczającą go przestrzenią. Często jednak taras zbudowany jest powyżej powierzchni ogrodu i niczym platforma widokowa góruje nad otoczeniem. Taki taras można połączyć z resztą działki łagodną skarpą obrośniętą roślinami i szerokimi, tworzącymi duże płaszczyzny stopniami schodów.

Ile kosztuje wykonanie ogrodu

Znajdź odpowiednie materiały na taras

Zanim jednak przystąpisz do prac ziemnych i montowania całej konstrukcji, ważny jest wybór odpowiedniej deski tarasowej. Do zrobienia tarasu możesz użyć niemal każdego rodzaju drewna. Na rynku są dostępne deski ryflowane i gładkie, każda z nich ma swoje wady i zalety.

Wybierz metodę, dzięki której wykonasz taras na wspornikach i wyposaż się w niezbędne materiały i sprzęt, aby przystąpić do działania. Do wykonania tarasu będziesz potrzebował wsporniki o określonej wielkości, narzędzia do przygotowania podłoża, deski do zrobienia konstrukcji i deski tarasowe. Potrzebne będą też wiertarka, wkrętarka i piła, jeśli planujesz samodzielnie docinać poszczególne elementy. Jeżeli zdecydowałeś się na samodzielne pomalowanie drewna, na koniec wykorzystaj środek impregnujący i nałóż go przy pomocy szerokiego pędzla. Przyda się też duża szczotka.

Obok stołu, krzeseł czy leżaków na tarasie przyda się skrzynia do przechowywania narzędzi i akcesoriów do pielęgnacji roślin lub takich dodatków do kompletów wypoczynkowych, jak poduszki czy koce. Ciekawym pomysłem są skrzynie pełniące jednocześnie funkcję stolika.

Zaplanuj i zbuduj swój taras

Teraz, gdy masz wszystkie odpowiednie narzędzia i właściwą lokalizację do budowy ogrodu, będziesz musiał pomyśleć o projekcie. Musisz stworzyć piękne i funkcjonalne patio. Kluczem jest stworzenie patio, które jest nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne. Możesz to zrobić za pomocą naturalnych elementów, takich jak rośliny, palety kolorów, tekstury i wzory. Aby stworzyć oazę, możesz skorzystać z następujących wskazówek: użyj naturalnych elementów, takich jak rośliny i kolory. Możesz użyć kwiatów, ziół i innych roślin, aby stworzyć piękne patio ogrodowe, lub możesz użyć tylko kilku dekoracyjnych skał. Poza tym, wybierz tekstury i wzory, takie jak kaktusy, sukulenty i inne, które są rodzimymi roślinami pustynnymi. Możesz również użyć materiałów takich jak korek i wiklina, aby stworzyć oazę na świeżym powietrzu. Stwórz funkcjonalny ogród. Możesz użyć patio o niskich wymaganiach konserwacyjnych, takich jak patio z kostki brukowej lub pergola, a także inne elementy, które są łatwe w utrzymaniu, ale tworzą oazę na świeżym powietrzu.

Teraz, gdy Twój taras ogrodowy jest gotowy, czas się nim cieszyć. Wykorzystaj wskazówki, które wymieniliśmy powyżej, aby Twój taras ogrodowy stał się prawdziwą oazą. Możesz również zaprosić swoją rodzinę i przyjaciół, aby cieszyć się swoim tarasem. Możesz również zabrać ich do pobliskich parków lub ogrodów publicznych, aby cieszyć się zielenią wokół siebie.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zdecydować, gdzie dokładnie chciałbyś mieć swój taras. Samo usytuowanie go na podwórku nie wystarczy. Musisz pomyśleć o projekcie, funkcji i sposobie, w jaki chciałbyś, aby wyglądał. Zanim rozpoczniesz budowę, narysuj szkic tarasu. Pomoże Ci to zaplanować strukturę i układ ogrodowego patio. Jeśli planujesz postawić budynek, dobrze jest przemyśleć czy chcesz drewniany, szklany, czy może łączone surowce. Na stronie binglass.pl znajdziesz namiar na fachowców, którzy dzięki wieloletniej pracy w branży szklarskiej mogą podpowiedzieć nam ciekawe rozwiązania w zakresie szklanych ścian. Możesz także spróbować użyć długopisu lub ołówka, a nawet aplikacji na smartfona, która umożliwia wykonanie szkicu-mapy. To pomoże Ci zwizualizować, gdzie będzie każda roślina i jaki będzie przepływ Twojego patio. Niektóre ważne rzeczy, o których należy pamiętać podczas projektowania tarasu w ogrodzie, obejmują następujące kwestie: rozmiar tarasu ogrodowego, ile obszaru masz do pracy, rodzaj gleby. Najlepszym miejscem dla twojego tarasu jest bliskość źródła wody, więc kopać w pobliżu zbiornika wodnego, studni lub rzeki. Jeśli pracujesz z ciężką gliniastą glebą, możesz dodać trochę kompostu, aby poprawić jakość gleby. Kolejną sprawą, która jest konieczna do przemyślenia jest lokalizacja tarasu, czy Twój taras znajduje się w słonecznym miejscu, czy też może otrzymywać mało światła słonecznego? Możesz wykorzystać cień otaczających drzew, aby zablokować światło słoneczne i pozwolić roślinom rosnąć pod patio.

Jak już wspomnieliśmy, budowa tarasu nie jest trudna, wymaga jednak dobrego planu i precyzyjnego wykonania. Podpowiadamy zatem, jak samemu zrobić taras na gruncie krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i jakie warstwy powinna zawierać właściwie wykonana konstrukcja.

Zadbaj o swój taras

Jeśli w miejscu Twojego wymarzonego tarasu rośnie starodrzew, potraktuj to jako atut. Dorodne drzewa można wykorzystać jako wspaniałą tarasową ozdobę. Wystarczy, że w konstrukcji tarasu przewidzisz luki, które będą okalać pnie drzew. Średnica otworów w płytach powinna być kilka centymetrów większa od średnicy pnia – gdy pień się rozrośnie, nie trzeba jej będzie wymieniać. Szumiąca korona górująca nad podestem okaże się nie tylko piękną naturalną ozdobą, ale także świetną osłoną przed słońcem w upalne dni. Jeżeli Twoja działka pozbawiona jest drzew, a Ty marzysz o podobnym rozwiązaniu, nie wahaj się i zaproś rośliny na swój taras! Na środku podestu stwórz niebanalny skalniak, posadź krzew lub drzewko owocowe. To także kolejny efektowny sposób na połączenie zieleńca z przestrzenią tarasu. Ogrodowe skarby będą przecież rosły tuż pod Twoim oknem!

Drewniany taras może stanowić najpiękniejszą ozdobę Twojego domu i ogrodu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na klasyczną czy nowoczesną aranżację, pamiętaj o regularnym i dokładnym zabezpieczaniu drewna. Dzięki temu deski tarasowe zachowają swoje właściwości i piękno przez wiele lat, ciesząc oczy i umożliwiając beztroski wypoczynek na świeżym powietrzu.

Jeżeli chcesz spędzać w ogrodzie dużo czasu, niezbędna będzie ochrona przed słońcem. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na – często drogie – osłony tarasu, prawdopodobnie warto zainwestować w parasol ogrodowy! Niektóre stoły mają specjalne miejsce, w którym możesz go przymocować. Dobrym pomysłem jest także wbicie go w ziemię. Cień w upalny dzień gwarantowany.

Ciesz się swoim tarasem

Ogród może z powodzeniem być Twoją oazą wypoczynku! Wystarczy tylko sprytnie go urządzić, a następnie cieszyć się wakacyjną atmosferą. Jeżeli lubisz opalać się, plaża to Twój żywioł, a najlepszy wypoczynek to ten na leżaku – zdecydowanie powinieneś postawić na wakacyjną strefę relaksu w ogrodzie! Jej stworzenie pozwoli Ci na błogi relaks każdego dnia, gdy tylko na niebie pojawi się słońce, a temperatura będzie sprzyjać. Musisz tylko zaopatrzyć się w ciekawą książkę lub naładowany telefon z ulubionymi grami. Dobrze byłoby, aby wakacyjna strefa relaksu była jak najbardziej estetyczna i cieszyła oko. Nasz artykuł o ozdobach na taras pomoże Ci go odpowiednio zaaranżować. Jeżeli właśnie zajmujesz się meblowaniem tarasu, pomocny może okazać się artykuł: Pomysł na tani taras. Jak niedrogo zbudować i urządzić taras? Podpowiadamy!

Drewniany taras przy domu to rozwiązanie, które zachwyci każdego, kto lubi wypoczywać na świeżym powietrzu. Marzysz, by postawić go w swoim ogrodzie? Sprawdź, jak zbudować taras drewniany na gruncie i jak zabezpieczyć drewno, by służyło Ci długimi latami.

Jeżeli wykonałeś sumiennie wszystkie opisane wyżej kroki, pozostaje Ci jedno, cieszyć się odpoczynkiem na swoim pięknym i zadbanym tarasie. Ustaw wygodne meble ogrodowe, parasol i stolik. Dodaj kilka kwiatów w doniczkach oraz aromatycznych ziół i ciesz się kolejnym sezonem w ogrodzie.

You may also like

1 comment

Barbara 26 stycznia, 2023 - 4:55 pm

Bardzo fajny artykuł dużo cennych porad jak zrobić taras w ogrodzie

Reply

Leave a Comment