Jak zrobić stół z desek do ogrodu

Jak zrobić stół z desek do ogrodu

by Redaktor

Znajdź odpowiedni plan stołu z desek

Sporządzanie stołu z desek najlepiej zacząć od wykonania blatu. Do tego potrzebnych będzie kilka równych desek, które połączy się w jedną płytę. Możesz także zostawiać niewielkie odstępy pomiędzy poszczególnymi belkami, w zależności od przyjętego projektu. Deski należy dokładnie wymierzyć i przyciąć, tak aby w efekcie otrzymać pożądany kształt. Łączenie desek można wykonać za pomocą przeznaczonego do drewna kleju i kołków. Na koniec warto użyć szpachli do drewna i pokryć nią ewentualne ubytki lub szpary. Po złączeniu wszystkich desek należy odstawić blat do wyschnięcia. Później dobrze byłoby, gdybyś przetarł go papierem ściernym i wygładził, a dopiero potem pomalował na wybrany kolor. Ponadto warto wzmocnić blat dodatkowymi listwami.

W zależności, czy wybierzesz stolik z plastra drewna, czy też stół z desek będziesz musiał ciąć wybraną opcję odpowiednio – na cztery części lub na dwie. Na tym etapie zależy nam na przygotowaniu szkieletu stolika, nakreślając to, jak będzie wyglądać blat na stół.

Stoły z żywicą prezentują się doskonale – zarówno jako stolik kawowy, stół do jadalni, jak i wielki stół drewniany nadający się na salę konferencyjną. Aranżacja każdego z nich nie stanowi najmniejszego problemu – wpasują się one w zupełnie każde wnętrze! Spójrz, jak świetnie prezentuje się poniższy stolik kawowy – to, co można zrobić z żywicy epoksydowej, jest wręcz niemożliwe! Przecież to dzieło sztuki!

Jak zrobić stół z desek

Zapewnij niezbędne wsparcie dla stołu z desek

Wybierz odpowiednie drewno. Planując samodzielne zrobienie stołu, wybierz deski, które jak najlepiej będą sprawdzały się w codziennym użytkowaniu. Jeśli stół będzie służył tylko do spożywania posiłków, spokojnie wystarczą miękkie deski sosnowe. Jeśli jednak planujesz zrobienie wielofunkcyjnego stołu, czyli takiego, przy którym będą również bawić się i odrabiać lekcje dzieci, lepiej może sprawdzić się stół z desek dębowych. Sosna wygląda pięknie, ale będzie na niej widać każdą intensywniejszą przejażdżkę małym samochodzikiem czy nawet mocniejsze dociśnięcie kredki.

Trzeba pamiętać, że stół z drewna jest centralnym meblem każdego pomieszczenia i powinien przynosić mu chlubę. Niezależnie od tego czy planujesz samodzielnie stworzyć stół ogrodowy czy jadalniany, trzeba solidnie przemyśleć całą koncepcję, aby nie oszpecał otoczenia, tylko je uzupełniał i wzbogacał.

Wiesz już, jak zrobić poszczególne elementy stołu z desek. Na koniec należy właściwie połączyć je ze sobą. Warto wykorzystać do tego nie tylko klej do drewna, ale również wkręty i kątowniki. Nóg lepiej nie umieszczać przy samej krawędzi blatu, lepiej zostawić 2-4 cm odległości. Na koniec możesz je także wzmocnić listwami, podobnie jak blat.

Usuń stary stół i zbuduj stół z desek

Przygotowywanie stołu z desek DIY rozpocznij od stworzenia blatu. Docięte na odpowiedni wymiar deski dopasuj do siebie tak, by stworzyły blat o oczekiwanym rozmiarze. Jeśli korzystasz ze starego drewna, wypróbuj różne konfiguracje. Drewno nadgryzione zębem czasu może mieć nieregularne boki, dlatego warto trochę pokombinować, by jak najlepiej dopasować deski do siebie. Używając mniejszych listew, które ułożysz od spodu blatu, połącz wszystko w całość przy pomocy wkrętarki.

Jak zrobić stół? Choć większość z nas myśl o nowym stole zazwyczaj pokieruje w stronę sklepów meblarskich, to czasem warto zatrzymać się i zastanowić, czy nie lepiej wykonać stół z desek własnoręcznie. Owszem – zajmie to nieco więcej czasu, ale gdy już skończysz, zyskasz zupełnie unikatowy mebel i ogrom satysfakcji w gratisie! Dziś podpowiemy, jak zrobić stół ogrodowy, który świetnie sprawdzi się również w domowym zaciszu.

Stół wykończony okleiną wymaga zupełnie innej renowacji niż produkt z litego drewna. Kiedy mamy do czynienia z okleiną, należy w pierwszej fazie zdjąć wierzchnią warstwę i wyrównać podłoże drobnym papierem ściernym lub szlifierką pamiętając o tym, by uprzednio starannie wyczyścić mebel i usunąć elementy dokręcane.

Z jakiego drewna zrobić stół

Zainstaluj stół z desek

Stół zrobiony z desek sprawdzi się oczywiście nie tylko w ogrodzie. Solidny, drewniany stół przyda się również niemal w każdym pomieszczeniu w Twoim domu. Jeśli zastanawiasz się więc, jak zrobić stół do jadalni, powyższa instrukcja również sprawdzi się doskonale. Wykonany własnoręcznie stół do jadalni z desek będzie mógł mieć dowolne wymiary – dokładnie takie, jakich potrzebujesz.

Wykonanie prostego stołu z drewnianych desek raczej nie wymaga wielu specjalistycznych narzędzi. Oczywiście niektóre stoły drewniane mogą być zbyt skomplikowane do wykonania bez właściwych akcesoriów. Najmniej problemów dostarcza stół, do budowy którego wykorzystamy gotowe drewniane blaty, ale blat można też stworzyć z pojedynczych desek.

Ze względu na niewielką wysokość pojedynczej palety taki stolik pełni zazwyczaj funkcję niskiego stolika kawowego, który stawia się niedaleko sofy czy fotela. Dla siedzących na kanapie domowników czy gości stolik z palet będzie dużym udogodnieniem – postawimy na nim filiżankę z kawą, pilot czy książkę bez potrzeby wstawiania. Palety na stolik kawowy zazwyczaj dodatkowo się wykańcza, montując kółka lub kładąc na nim szybę, która tworzy estetyczny i gładki blat.

Udekoruj stół z desek

Na twoim pięknie udekorowanym stole jest już wyprasowany obrus. Pozostaje więc kwestia położenia na nim wszystkich sztućców i talerzy potrzebnych do spożycia uroczystej kolacji. Jak nakryć do stołu? Aby nie panował na nim chaos, wybierz jednakową zastawę dla wszystkich. Płytkie i głębokie talerze postaw jeden na drugim, w kolejności podawanych potraw.

Odzyskane deski drewniane są sklejane obok siebie, tworząc blat stołu. Użyj łącznika do ciastek, aby wyciąć pasujące szczeliny wzdłuż krawędzi deski (zdjęcie 1). Ponieważ to narzędzie można ustawić tak, aby wycinało wszystkie rowki na tej samej dokładnej głębokości, po włożeniu biszkoptów w szczeliny i ściągnięciu desek, rezultatem jest gładka, równa powierzchnia (zdjęcie 2).Aby wyciąć szczeliny, najpierw ułóż deski na płaskiej powierzchni w kolejności, w jakiej mają być, gdy stół będzie gotowy. Zrób lekki znak ołówkiem w poprzek stawów w 12 odstępach, aby wskazać, gdzie zostaną umieszczone ciastka (zdjęcie 3).Ustaw prowadnicę stolarki do ciastek na odpowiedniej wysokości i głębokości, aby cięcia były wyśrodkowane na krawędziach deski. Wyrównaj linię środkową narzędzia z każdym znacznikiem ołówka i wykonaj nacięcia wgłębne dla każdego ciastka. Pamiętaj, aby całkowicie zanurzyć narzędzie w każdym cięciu.Przetestuj dopasowanie herbatnika do każdego kawałka. Herbatniki powinny ściśle pasować do szczelin, a gdy dwie krawędzie deski są ze sobą zaciśnięte, ciastka powinny osadzać się wystarczająco głęboko, aby krawędzie deski się zetknęły.

Szary obrus to z kolei propozycja stonowanej dekoracji stołu, która nie będzie „gryzła” się z innymi dodatkami. Materiał może być zarówno matowy, jak i lekko połyskujący. Dobrze będzie z nim współgrała biała zastawa stołowa, która przy okazji rozjaśni stół. Do szarego obrusu dopasuj ozdoby w kolorze srebrnym lub naturalne dodatki w postaci np. szyszek, gałązek jodły, świerku czy drewnianej podstawki.

You may also like

1 comment

Artur 26 stycznia, 2023 - 4:50 pm

Super artykuł, już wiem jak zrobić stół z desek

Reply

Leave a Comment