Wybierz odpowiednie materiały do swojego projektu
Po wybraniu palet i ustaleniu wstępnej koncepcji wyposażenia, skompletuj potrzebne narzędzia oraz akcesoria. Przydadzą Ci się przede wszystkim te rzeczy, które masz już w swojej domowej skrzynce majsterkowicza. Do pracy przygotuj miarkę, młotek, śruby, kątowniki i wiertarko-wkrętarkę. Nie zapomnij o papierze ściernym lub szlifierce – z ich pomocą usuniesz z palet drzazgi i wygładzisz nierówności. Przyda Ci się także impregnat lub farba do drewna oraz akcesoria do malowania. Jeśli planujesz przycinać palety, konieczna będzie także piła.
Przed przystąpieniem do montażu palet, musisz je odpowiednio przygotować. Podstawą jest dokładne oszlifowanie ich. Zacznij od miejsc trudno dostępnych – do tego przyda Ci się szlifierka i papier ścierny o gradacji 60 lub 80. Do szlifowania i wygładzania większych powierzchni przyda się szlifierka oscylacyjna. Po zakończonej pracy oczyść palety z pyłu. Wystarczy do tego szczotka lub odkurzacz. Po pierwszym szlifowaniu zaleca się przetarcie powierzchni wilgotną gąbką lub szmatką. Włókna drewna podnoszą się podczas schnięcia, dzięki czemu materiał nadaje się do dalszego, dokładniejszego szlifowania.
Tworząc wyposażenie z palet pamiętaj, aby wybrać odpowiednie platformy i dobrze przeszlifować wszystkie deski. Niezbędne materiały, takie jak kątowniki, śrubki czy papier ścierny przygotuj jeszcze przed rozpoczęciem pracy, a wykonanie mebla zajmie Ci zaledwie kilka chwil. We wszystkie potrzebne narzędzia i akcesoria zaopatrzysz się w Castoramie.
Zaplanuj swój projekt
Przed zabraniem się do pracy, warto wcześniej wykonać prosty projekt. Przeanalizować, jak ma wyglądać stół oraz w jaki sposób zostanie on wykończony. Zmierzmy balkon lub taras, aby ustalić potrzebne wymiary. Wykonany z europalet stolik ma zazwyczaj niewielką wysokość, więc będzie pełnił funkcję niskiego stolika kawowego. Idealnie uzupełni zestaw mebli ogrodowych przeznaczonych do wypoczynku. Dla domowników czy gości stół z europalet będzie na pewno dużym udogodnieniem, pozwoli bezpiecznie odłożyć filiżankę z kawą, przekąskę czy książkę. Palety przeznaczone na stolik kawowy można dodatkowo wykończyć, montując kółka lub kładąc na nim szybę, która tworzy łatwy w utrzymaniu czystości, atrakcyjny i gładki blat.
6 , możemy oprzeć się na tej, opisującej wykonanie kanapy: Krok 1. Projekt kanapy z palet W pierwszej kolejności określmy, jakich rozmiarów kanapy z palet potrzebujemy. Możliwe, że na balkonie czy w małej altance zmieści się tylko i wyłącznie mebel z najmniejszych palet. Zaplanujmy ponadto, z ilu elementów będzie składała się nasza sofa. Jeśli preferujemy wyższe siedzisko, na jego wykonanie przeznaczmy dwie, a nawet trzy palety. Krok 2. Przygotowanie palety na kanapę Palety należy dokładnie wyczyścić oraz pozbyć się drzazg, zadziorów lub nierówności. Wystarczy przeszlifować je za pomocą szlifierki lub papieru ściernego o gradacji , aż powierzchnia będzie równa i gładka. Jeśli zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia czy rysy, wypełnijmy je specjalną masą szpachlową do drewna. Krok 3. Wybieramy produkty do malowania
Obok wygodnej kanapy na tarasie czy balkonie nie może zabraknąć stolika balkonowego. Proste meble balkonowe z palet, takie jak stolik, zrobisz jeszcze szybciej! Najważniejszy jest dokładny plan. Najprościej zrobisz go, szkicując mebel na kartce, a także określając jego rozmiary, bazując na wymiarach pojedynczej palety. Długość i wysokość mebla dopasuj najlepiej do kanapy (jeśli taką będziesz robić lub już ją masz). Stolik na balkon z palet może być niższy lub wyższy niż kanapa. Wszystko zależy od tego, jak będzie Ci wygodnie. Jeżeli kanapa lub narożnik są dość długie, warto dopasować do nich pod tym względem stolik z palet. Jaki zrobić? Pasować będzie zarówno standardowy, jak i dłuższy.
Wybierz odpowiednią paletę do swojego projektu
Projekt mebli ogrodowych z palet można dowolnie modyfikować łącząc ze sobą większą lub mniejszą liczbę europalet. Duże znaczenie dla ich wyglądu ma wybrany kolor. Tutaj decyzja jest po naszej stronie: czy zostawiamy ich naturalny kolor, czy jednak decydujemy się na ich pomalowanie farbą. W tym pierwszy przypadku możemy uzyskać nieco rustykalny styl, w drugim zaś zyskujemy znaczną dowolność.
Zanim zabierzesz się za wykonanie ławki z palet, przygotuj projekt. Najpierw więc zastanów się nad wyglądem zewnętrznym i przeznaczeniem mebla. Przemyśl, jakiej wysokości ma być ławka, czy ma mieć oparcie lub kółka. Zastanów się również nad jej wykończeniem – kolorem drewna czy dekoracjami w postaci poduszek. Jak zrobić ławkę z palet? Wykonaj projekt (może to być nawet szkic na zwykłej kartce) i wymierz dokładnie miejsce, w którym mebel ma stanąć. Wymiary standardowych palet to 120 cm długości, 80 cm szerokości i 14,4 cm wysokości. Na postawienie ławki ogrodowej z palet potrzebujesz więc minimum 120 cm i ok. 94,4 cm powierzchni balkonu czy tarasu.
Jeśli życzysz sobie, by meble nadawały nieco koloru Twojemu ogrodowi, na tym etapie dobrze pomalować palety. Wybierz pasującą barwę – biel i pastele wyglądają obłędnie! – i bierz się do roboty. Jeśli chciałbyś zachować naturalny kolor, dobrze jest zastosować chociaż impregnat, dzięki któremu Twoje meble lepiej zniosą zmieniającą się pogodę.
Zbuduj swój projekt
Pierwszym krokiem jest wykonanie projektu, który zaczynamy od zmierzenia tarasu lub balkonu i zdecydowania, jak duża ma być “sofa”. Najlepiej, aby długość mebla odpowiadała wielokrotności długości palety – dzięki temu nie będzie trzeba przycinać drewna.
Aby stworzyć leżak ogrodowy z palet, możesz wykonać kroki wymienione w tym artykule. Możesz zacząć od zbudowania siedziska i oparcia w kształcie litery L. Następnie można zaprojektować podłokietniki i nogi, aby dopasować je do swojego gustu i preferencji. Po ukończeniu ramy, możesz zacząć stosować bejcę do drewna, aby nadać krzesłu ostateczny wygląd. Narzędzia do wypalania drewna również pomogą Ci stworzyć własne projekty.
W naszym cyklu zrób to sam opisujemy, jak wykonać samodzielnie siedzisko z palet na balkon lub taras. By dowiedzieć się, jak krok po kroku wykonać własnoręcznie kanapę z palet, warto zajrzeć do galerii zdjęć (u góry), gdzie umieściliśmy fotografie opisujące ten proces. Poniżej znajdziecie natomiast garść wskazówek, które mogą ułatwić waszą pracę.
Zszyj swój projekt
Pora na przygotowanie materiału. To jeden z najważniejszych etapów pracy. Jeśli wymaga tego projekt, przytnij deski na odpowiednią długość. Następnie każdy fragment europalety musisz dokładnie oczyścić i przeszlifować. Deski powinny być równe i czyste. Jeśli widzisz odstające gwoździe, wbij je w drewno.
Nasz projekt wieńczymy najprzyjemniejszą czynnością… czyli doborem dodatków! Narożnik z palet może okazać się średniowygodnym wyjściem bez poduszek i materacyka. Szpary między deskami w stoliku również będą, delikatnie mówiąc, małopraktyczne. Dlatego do stolika z palet potrzebna będzie szklana szyba, którą położymy na stolik tworząc dużą powierzchnię użytkową. Narożnik ozdóbmy dużą ilością tekstyliów, na stole postawmy nastrojowy lampion czy wazon ze świeżymi kwiatami. Pamiętaj, że to właśnie dodatki w dużej mierze odpowiadają za efekt, warto poświęcić trochę czasu na ich dokładne zaplanowane. Dzięki temu wszystko będzie harmonijnie współgrać, a meble z palet będą mogły cieszyć nasze oko przez wiele lat.
1 comment
Świetny artykuł, dużo fajnych sposobów na meble z palet