Przygotowanie gleby
Zaczniesz od trudnych prac ziemnych, takich jak wyrównywanie lub kopanie terenu i zakładanie stawu lub basenu. Potem przyszło precyzyjne modelowanie klombów, ścieżek, tarasów, trawników i innych części ogrodu. To także dobry czas na położenie fundamentu pod ogrodzenie.
Jeśli planujesz hodować rośliny na granicy ogrodu, pamiętaj o wykopaniu ziemi i dodaniu do niej trochę piasku. W przypadku roślin doniczkowych umieść małe kamyki na dnie pojemnika w celu drenażu. W przypadku roślin zielnych w doniczkach najlepiej wybrać odkwaszenie gleby zasadowe.
Jeśli sadzonki mają zakorzenić się w zabrudzonej siatce, całość należy umieścić w zabrudzonym dołku. Zwykle ta siatka jest biodegradowalna i rozkłada się w glebie, ale dla pewności najlepiej zapytać w sklepie ogrodniczym. Jeśli drzewa owocowe są sprzedawane z gołym korzeniem, będą musiały być owinięte w mokre worki jutowe lub ciasno owinięte w czarne worki, aby nie wyschły.
Projektowanie aranżacji ogrodu
Podczas urządzania przydomowego otoczenia najwięcej uwagi poświęca się rozplanowaniu części ogrodu, która znajduje się za budynkiem. Różne tarasy, altany, kolorowe rabaty, meble ogrodowe czy sprzęt rozrywkowy często umieszczane są tam, gdzie są ledwo widoczne z zewnątrz. Jeśli po prostu urządzasz swoje zielone otoczenie, rozważ zagospodarowanie również przestrzeni od frontu posesji. Nawet niewielki ogródek pozwoli odpocząć na łonie natury i będzie piękną i kolorową wizytówką domu.
W ofercie tej propozycji projektu ogrodu znajduje się wiele dobrze przygotowanych graficznie roślin oraz wiele elementów małej zabudowy takich jak huśtawki, piaskownice, głazy czy oświetlenie ogrodowe. Sam program działa profesjonalnie, jednak jego mobilność może zależeć od szybkości łącza internetowego oraz możliwości naszego komputera czy laptopa.
Aranżacja małego ogrodu to nie lada wyzwanie. Zanim zaplanujesz, jak będzie wyglądać Twoja przestrzeń, zastanów się, czego oczekujesz od swojego zielonego zakątka. Czy mały ogródek powinien być tylko miejscem wypoczynku? Czy należy dyskontować warzywa? To tylko niektóre z pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć, zanim zaczniesz urządzać swoją nieruchomość.
Wybór odpowiednich roślin
► Dobór roślin Wybierając rośliny do ogrodu, zwróć uwagę przede wszystkim na ich wymagania i tempo wzrostu, aw drugiej kolejności na dekoracyjność. Decyzję o wyborze roślin należy zaplanować z dużym wyprzedzeniem, ponieważ na małej przestrzeni wszystkie „ogrodnicze” błędy są zawsze dobrze widoczne.
Wybierając zioła do swojego ogródka ziołowego, należy zwrócić uwagę na ich pokrój – niektóre rosną wysokie i rozłożyste, inne tworzą niskie kępy. To powinno ci powiedzieć, jak sadzić je obok siebie. Zazwyczaj energiczne zioła (koperek, lubczyk, bazylia, estragon) sadzi się z tyłu grządki, a niższe (melisa, mięta, tymianek, majeranek, tymianek) sadzi się z przodu grządki. Zioła należy zbierać wtedy, gdy są najbardziej aromatyczne i wartościowe, tuż przed okresem kwitnienia.
Lepiej kupić bardziej efektowne krzewy niż przesadzać drzewa, klomby i byliny. Do małych ogrodów szczególnie polecane są tuja, bukszpan, juka, wierzba babilońska, magnolia. Jeśli chodzi o gatunki kwitnące, opcje tutaj są przytłaczające. W doniczkach możemy hodować bratki, kwiaty surfingu, pelargonie czy powój. Unikaj spuchniętych odmian, które stają się niekontrolowane przez krótki okres czasu.
Pielęgnacja i utrzymanie ogrodu
Piękny mały ogród to dobrze utrzymany ogród. Dlatego wybierając kwiaty i krzewy do swojego ogrodu należy zwrócić szczególną uwagę na ich pielęgnację. Nie ma sensu wybierać roślin wymagających, jeśli borykamy się z brakiem czasu. Najlepiej wybrać rośliny, które będą dobrze rosły nawet bez naszej pomocy.
Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych obejmuje regularne podlewanie i pielenie otaczającej gleby. Po posadzeniu sadzonek, w pierwszym roku kwitnienia warto usunąć wszystkie kwiaty, co pobudzi intensywniejszy wzrost i rozkrzewienie nowych pędów.
Warzywa nie są szczególnie wymagającymi uprawami. Wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji, aby warzywa rosły zdrowo i obficie. Zabiegi pielęgnacyjne obejmują regularne pielenie podłoża oraz w razie potrzeby przycinanie sadzonek, aby miały miejsce na wzrost.
Sadzenie ogrodu
W tym ogrodzie jako nawierzchnię zastosowano lekki żwir. Wszędzie są miejsca, gdzie rośliny mogą swobodnie rosnąć, „zalewając” ścieżki. Pielęgnacja nie zajmuje dużo czasu, ponieważ nie ma trawnika do koszenia. Jasny kolor żwiru optycznie powiększa ogród.
Wybieramy również byliny do ogrodu frontowego. Byliny okrywowe – Rośliny okrywowe (bluszcz 'Variegata’, wełniany czyściec, pełzający róg, żółtaczka, tymianek) można sadzić między krzakami. Z biegiem czasu wypełnią odrzut dywanem i nie będziesz musiał pielić. Kilka centymetrów ściółki (na przykład z kory drzewnej) zapobiegnie również wzrostowi chwastów.
Ogród ziołowy można założyć nawet na niewielkiej działce. Ponieważ zioła kwitną, atrakcyjnie wyglądają i same mają ciekawe formy, mogą być świetną alternatywą dla pięknego ogrodu. Niewielki zielnik można ustawić w doniczkach i skrzynkach na balkonie lub tarasie, ale jeśli masz własną działkę, warto założyć na niej osobną grządkę.
Projektowanie i montaż tarasu nasadzeń
Instalacja elektryczna. Projektując taras warto pomyśleć o zasilaniu, aby taras był bardziej funkcjonalny. Odpowiednio ustawione oświetlenie pozwoli w ciepłe wieczory zorganizować przyjęcie lub swobodnie poczytać książkę. Ponadto możesz łatwo podłączyć kosiarkę elektryczną lub inny sprzęt elektryczny.
Kolejnym krokiem jest zaprojektowanie ścieżek – jeśli oczywiście chcesz je tworzyć. Postaw na trawniki lub zaprojektuj ścieżki, które łączą się na przykład z patio i szopami na narzędzia. Możesz zrobić je z kamyków lub zdecydować się na betonowe płyty lub kamyki, aby nadać lekkości małemu ogrodowi.
Budynek jest ważną częścią całej koncepcji. Nie da się go zasłonić, więc styl kompozycji dopasowujemy do architektury, a przy planowaniu dużych roślin bierzemy pod uwagę okna. Jeśli przy oknie w łazience lub kuchni posadzimy wysokie drzewo iglaste, do wnętrza dotrze znacznie mniej światła. Warto posadzić przynajmniej jedno drzewo przy ogrodzeniu lub w pobliżu podjazdu. Nie bój się jesiennych liści, niektóre gatunki mają duże liście – na pewno będą łatwe do czyszczenia (katalizatory, paulownia tomentosa, klon).
1 comment
Świetny artykuł, dużo się dowiedziałam jak urządzić ogród