Przykryj basen folią lub plandeką
Wszystkie baseny – te znajdujące się na świeżym powietrzu oraz kryte muszą być nakrywane plandeką ochronną bądź jakąś inną pokrywą. Dzięki takim osłonom, do basenu nie przedostają się zanieczyszczenia, nie ubywa z niego ciepło, łatwiej nagrzewa się woda, jest mniejsze parowanie i większe zabezpieczenie przed wypadkami. Szczególne znaczenie ma to wtedy, gdy w pobliżu basenu znajdują się małe dzieci.
Na czas, kiedy nie będziesz korzystać z basenu, wystarczy zabezpieczenie go. Czym przykryć basen ogrodowy? Służą do tego specjalne pokrywy lub plandeki. Dzięki takiemu rozwiązaniu ponowne korzystanie z basenu będzie możliwe o wiele szybciej, niż gdyby nie był przykryty.
Każdy odkryty przydomowy basen powinien mieć przykrycie, ponieważ dzięki niej będzie lepiej utrzymć basen w czystości. Najlepszymi rozwiązaniami w tym temacie są przykrycia basenowe oraz zadaszenia basenowe. Przykrycia basenowe mają jeszcze więcej zalet, o których powiemy w dalszej części.
Zainstaluj automatyczny system nawadniania
Aby system nawadniania ogrodu działał w pełni automatycznie, należy wyposażyć go w czujniki wilgotności i opadów, elektrozawory oraz zegar sterujący. Tak wykonany system będzie nie tylko uruchamiał się o określonych porach, będzie również uwzględniał założoną wilgotność gleby i blokował działanie np. w czasie opadów deszczu.
Automatyczny system nawadniania ogrodu można zamontować zarówno przed założeniem trawnika, jak i w momencie, gdy jest już murawa. Najlepiej, aby tego typu prace wykonała specjalistyczna firma oferująca tego typu usługi. Można wtedy zyskać pewność, że wygląd ogrodu na tym nie ucierpi, a poszczególne zraszacze będą zamontowane w rozsądny i zgodny z planem sposób. Później wystarczy już tylko jedno kliknięcie na odpowiedni guzik, aby cała przestrzeń w ogrodzie została równomiernie podlana i to bez ingerencji człowieka. Możliwe jest ponadto ustawienie tego systemu w taki sposób, aby zraszacze uruchamiały się samodzielnie o ustalonych porach. Wtedy mamy pewność, że nawet jeśli my zapomnimy, trawa i tak zostanie podlana. Każdy system nawadniania składa się z rur zasilających lub węży doprowadzających wodę z ujęcia do emiterów – zraszaczy lub kroplowników.
Jednym z najważniejszych elementów zautomatyzowanej instalacji nawadniającej jest sterownik montowany w budynku (np. w garażu lub piwnicy), który wysyła sygnał do elektrozaworów, znajdujących się w studzience zakopanej w ogrodzie, w pobliżu rury zasilającej nawadnianie. Elektrozawory w odpowiednim czasie otwierają albo zamykają dopływ wody do danej części ogrodu. Liczba elektrozaworów jest równa liczbie tzw. sekcji wydzielonych w systemie. Poszczególne sekcje obejmują elementy nawadniające jednego rodzaju – np. zraszacze, linie kroplujące – i zwykle pracują na zmianę, ze względu na znaczny spadek ciśnienia wody w trakcie podlewania. Uzupełnieniem instalacji są czujniki deszczu i wilgotności gleby. Dzięki nim nawadnianie nie uruchamia się w okresie opadów lub przy dużej wilgotności podłoża. Elementy systemu łączy się elastycznymi rurami z polietylenu.
Czyść basen i wykładzinę basenu raz w tygodniu
Filtr do basenu można i należy czyścić. Najczęściej zaleca się robić to co dwa tygodnie. Potrzebna do tego jest jedynie woda pod ciśnieniem (najwygodniej będzie użyć węża ogrodowego) i w przypadku mocno zabrudzonych filtrów, niepieniące się środki chemiczne. Popularnym sposobem czyszczenia jest metoda rotacyjna, polega ona na tym, aby w czasie mycia filtra, był on zastępowany w pompie drugim. Dlatego wkłady do basenów są często sprzedawane w podwójnych zestawach. Pozwala to na zachowanie ciągłości filtracji i daje czas na dokładne oczyszczenie i wyschnięcie wkładu.
Wielu posiadaczy basenów zleca serwisowanie specjalistom. Sprawdzają oni stan wody w basenie, czyszczą go itd. Tego typu kontrola powinna być przeprowadzona co 2 tygodnie lub co miesiąc, jednak oprócz tego powinno się przynajmniej raz w tygodniu sprawdzać stan wody (używając testerów wody basenowej) i oczyszczać basen (regularne wyrzucanie zanieczyszczeń ze skimmera, pomp itd.), aby można było korzystać z basenu o każdej porze.
Każdy basen należy co pewien okres czyścić i konserwować. W związku z tym konieczne jest zakupienie specjalnych akcesoriów. Wyboru można dokonać począwszy od ręcznych szczotek aż po wyspecjalizowane sprzęty automatyczne.
Bardzo ważne przyrządy, niezbędne dla każdego basenu ogrodowego to podbieraki do liści oraz pozostałych zanieczyszczeń. Zazwyczaj wykonuje się je z lekkich tworzyw i umocowuje na długich rurach teleskopowych. Na ich wyposażenie mogą się składać skrobaki, dzięki którym łatwiejsze jest pozbycie się zanieczyszczeń z samego dna basenu.
Kiedy zawiera on odpowiednie gniazdo przyłączeniowe, wystarczy zakupić zestaw, którym można odkurzać ręcznie. Wyposażony jest on w teleskopową rurę, przewód i szczotkę ssącą oraz filtr, którym jest odprowadzana zanieczyszczana woda.
Warto zdecydować się jednak na zakup odkurzacza samobieżnego, sterowanego mikroprocesorem bądź pilotem. Jest to jednak droższe rozwiązanie.
Codziennie opróżniaj i płucz basen
Prewencyjne dbanie o wodę w basenie zapewnia nam czystą i bezpieczną wodę basenową przez okrągły sezon. Przed korzystaniem z basenu ogrodowego należy opłukać ciało i stopy z wszelkich zabrudzeń – kremy z filtrem, makijaż, odżywki do włosów czy zabrudzenia znajdujące się na powierzchni stóp znacznie wpływają na jakość wody basenowej. Po zakończonej kąpieli w basenie stelażowym czy basenie dmuchanym, warto odkurzyć dno basenu oraz jego ścianki. Z pomocą siatki do wyławiania nieczystości należy pozbyć się większych zanieczyszczeń pływających na powierzchni wody. Następnym krokiem jest włączenie pompy filtrującej i przykrycie powierzchni basenu matą na basen, która chroni wodę przed nanoszeniem zanieczyszczeń (pyłków, traw, owadów, liści i kurzu) fruwających w powietrzu. Co około 7 do 10 dni należy wymienić ok 5% wody basenowej na świeżą. Woda, którą odpuścimy z basenu może posłużyć nam do przepłukania filtrów basenowych. Kontrola pH wody jest też niezwykle ważnym czynnikiem w kontekście utrzymania czystości wody basenowej. pH wody basenowej powinno wynosić w granicach od 7,0 do 7,4. Jeśli pH wody jest za niskie bądź zbyt wysokie z pomocą przychodzą nam preparaty pH Plus oraz pH Minus. Warto zaopatrzyć się w tabletki multi funkcyjne, które w swoim składzie mają między innymi chlor czy środek, który blokuje rozwój glonów w wodzie. Chlor w wodzie basenowej powinien utrzymywać się na stałym poziomie. Jest to ok 0,3 do 0,6 mg na litr wody basenowej. Czysta woda w basenie ogrodowym to nic trudnego, jednak należy pamiętać o regularności i sumienności.
Aby utrzymać dobrą jakość wody konieczne będzie codzienne, regularne czyszczenie basenu. Jej czystość utrzymamy gdy będziemy ją regularnie filtrować. Uzyskamy wtedy wodę zdatną do kąpieli bez ryzyka zarażenia się różnymi bakteriami. Jednak oprócz tego powinniśmy również wymieniać wodę w basenie. Basen zewnętrzny wymaga, aby woda w nim była w całości wymieniona raz na 2 lata. Pomocnym narzędziem przy tej czynności będzie spust denny lub pompa zatapialna. Częściowa wymiana wody w basenie ogrodowym powinna odbywać się raz na tydzień. Wymienione powinno być około 5% świeżej wody. Warto również pamiętać, że jeśli basen ogrodowy cały czas stoi na słońcu, w wysokich temperaturach sprzyja to rozwojowi bakterii oraz glonów. Aby temu zapobiegać należy przefiltrować wodę częściej, a najlepiej cały czas. Dodatkowym profilaktycznym i równie ważnym środkiem ochrony wody jest chemia basenowa. Należy ją stosować, aby regulować poziom pH wody. Podczas jej używania warto jest przefiltrować wodę, aby nie zrobiła się ona mętna oraz nie gromadził się na niej osad. Pozwoli to utrzymać krystalicznie czystą wodę.
Czystość basenu przed rozpoczęciem sezonu jest tak samo ważna jak czystość wanny przed rozpoczęciem rozgrzewającej kąpieli. Porządne wyczyszczenie basenu, oczyszczenie ścianek, dna, filtrów, umycie stelaża basenu będzie działaniem prewencyjnym, które uchroni wodę basenową przed zbyt szybkim namnażaniem się drobnoustrojów. Krystalicznie czysta woda, która zostanie wlana do basenu, który nie był dokładnie wyczyszczony ze wszelkich zabrudzeń i zanieczyszczeń zacznie się znacznie szybciej psuć. Pożywką dla bakterii i innych drobnoustrojów są właśnie zanieczyszczenia, które kryją się w niedomytych zakamarkach naszego basenu.
Nakładać powłokę na wnętrze basenu co 4-6 miesięcy
Po wlaniu odpowiednich środków do wody basenowej trzeba odczekać około 2–3 godziny na pełen cykl filtrowania, zanim zaczniemy się kąpać. Jeśli chlorowana woda basenowa wywołuje u nas lub u naszych najbliższych podrażnienia skóry, wówczas najlepiej wykorzystać inną metodę uzdatniania wody w basenie, np. ozonowanie.
Napełniając duże baseny wodą należy zatem dbać o jej czystość. Będzie ona w nich stagnowała wiele tygodni. Będą się w niej kąpały osoby o różnym stanie zdrowia (a niektórzy wpuszczają do basenów także zwierzęta np. psy). Będą w nich się pojawiały wszechobecne w powietrzu grzyby, bakterie, wirusy. Będą wpadać nasiona, owady, resztki roślinne, a także pył. Będą się rozwijały glony. Taka woda będzie niestety traciła cechy wody uzdatnionej i cechy wody zdatnej do kąpieli, jeżeli nie będzie się jej regularnie oczyszczało z tego co do niej wpada i z tego co się tam rozwija.
Antyglon wlewamy zapobiegawczo raz na 1 – 3 dni bezpośrednio do basenu. Bardzo skuteczne działanie posiada oferowany przez nas środek na glony w basenie Aqua Antyglon oraz Aqua Antyglon 15, które poza działaniem profilaktycznym eliminują również powstałe już glony w basenie, jednakże wtedy zalecamy stosować podwójną dawkę uderzeniową.
Wymieniaj filtr i pompę co 3-4 miesiące
Należy wyczyścić pompę filtrującą i filtr piaskowy do basenu.Czyszczenie polega na płukaniu filtra. Zużyte elementy trzeba bezwzględnie wymieniać. Nowy filtr warto kupić raz na dwa – trzy lata. Należy też pamiętać o jego regularnym czyszczeniu – można do tego wykorzystać wilgotną szmatkę nasączoną preparatem basenowym.
Pompa basenowa powinna być na tyle wydajna, by woda została całkowicie wymieniona 4 razy na dobę. Takie same parametry powinny dotyczyć filtra. Warto zwrócić na to uwagę – może się okazać, iż pompa dołączona przez producenta do zakupionego przez nas basenu jest zbyt mała i ma zbyt niską moc, by zapewnić dostateczną częstotliwość oczyszczania wody. Do tego zamiast porządnych filtrów mają takie wykonane z papieru, które trzeba czyścić nawet kilka razy dziennie! W takim wypadku trzeba dokupić nową pompę basenową. Przy optymalnym dopasowaniu jej wydajności, wystarczy by pracowała 4 godziny dziennie. Nie musi być włączona cały czas, ale też nie można jej używać np. co tydzień lub co miesiąc. Niestety, tak rzadko włączana pompa filtrująca nie zapewni właściwej czystości naszego basenu w ogrodzie
Najważniejsze jest bieżące dbanie o czystość wody. Basen kanadyjski napełnia się raz na całe lato (a nawet na lata). Stąd tak ważna jest pompa z filtrem o odpowiedniej wydajności oraz bieżące usuwanie grubszych zanieczyszczeń. Służy do tego skimmer i ręczne narzędzia. Pompa powinna być uruchamiana przynajmniej raz dziennie, a w przypadku intensywnego użytkowania lub kiedy z basenu korzystają dzieci, nawet częściej. Ponieważ nie powinno się kąpać w czasie pracy urządzeń, najprościej włączać je w nocy. Nie można również zapominać o regularnym czyszczeniu filtrów pompy i skimmera. Raz w tygodniu powinno się wymienić 3-5% wody.