Ile kosztuje wykonanie ogrodu

Ile kosztuje wykonanie ogrodu

by Redaktor

Modernizacja ogrodu

Projekt ogrodu to nie tylko zestawienie roślin, ale również kompleksowa i funkcjonalna aranżacja przestrzeni. Wielu rzeczy nie da się już zrobić na pewnym etapie fabuły lub koszt realizacji jest bardzo wysoki, dlatego należy je przewidzieć z wyprzedzeniem. Kiedy szacunkowy koszt założenia ogrodu chwilowo przekracza nasze możliwości, warto pomyśleć o inscenizacji. To lepsze rozwiązanie niż zagospodarowanie działki bez koncepcji, a pomysł jest taki, że za kilka lat będziemy ją modernizować za gotówkę. Dobry projekt przewiduje rozwój potrzeb właściciela ogrodu, np. określa miejsce na plac zabaw dla dzieci, który będzie potrzebny za kilka lat lub odwrotnie, zawiera propozycje zagospodarowania terenu po rozbiórce.

Piękny ogród to efekt planowania, wykonania i późniejszej pielęgnacji zieleni i elementów krajobrazu. Zaplanowanie każdego elementu całego ogrodu to prawdziwe wyzwanie, którego nowi właściciele ogrodów często w ogóle nie podejmują, pozostawiając je profesjonalistom. Za projektowanie ogrodów odpowiadają architekci krajobrazu. Architekci krajobrazu potrafią zaplanować odpowiednie nasadzenie, rozmieszczenie elementów małej architektury oraz rozmieszczenie ścieżek. Cenniki projektów ogrodów mogą się różnić w zależności od wielu czynników. Zobacz ile kosztuje profesjonalny projekt ogrodu.

Ciekawy trend w aranżacji ogrodów można zaobserwować w zamożnych krajach Europy Zachodniej. Niektórzy decydują się zastąpić przycięte żywopłoty na wolnostojące krzewy, zamienić trawniki w kwietne łąki i zacząć podziwiać dziką roślinność. Ten powrót, powrót do natury ma wysoką cenę – środowisko było „cywilizowane” lata temu. Jednocześnie możesz mieć naturalny ogród prawie za darmo, o ile nie zniszczysz naturalnego potencjału, który istnieje na własnej działce. Bo ogród naturalny to przestrzeń wypoczynkowa służąca ludziom, piękna i harmonijna, to miejsce, w którym ogrodnicy współpracują z naturą. Tutaj wykorzystywane są wszystkie naturalne zalety. Drobnoustroje i większe organizmy — rośliny i zwierzęta — współistnieją w harmonii w bliskiej odległości od ludzi. Taki ogród to marzenie nie tylko leniwego ogrodnika, ale każdego, komu zależy na stanie planety. Dbanie o różnorodność biologiczną to nie moda, a konieczność, co potwierdzają również badania naukowców z całego świata.

Ile kosztuje wykonanie ogrodu

Podstawowe koszty ogrodu

Z grubsza można powiedzieć, że cena projektu ogrodu to od 3 do 6 zł za metr kwadratowy. Jednocześnie jest to cena za projekt nasadzeń, rozplanowanie i pomiar działek, jakość gleby itp. Możemy również skorzystać z bardziej kompleksowej usługi, wybierając projekt ogrodu z nasadzeniami, w cenie od 20 zł do 40 zł za metr kwadratowy. Z kolei kompletna, profesjonalna aranżacja ogrodu, obejmująca wszystkie roboty ziemne, instalacje oświetleniowe i perfumeryjne, nasadzenia, kosztuje od 5 000 zł do 25 000 zł. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które daje niesamowite efekty i oszczędza mnóstwo czasu i wysiłku, ale jest bardzo drogie.

Weźmy jako przykład koszt założenia ogrodu 700 m² w profesjonalnej firmie, który waha się od 20 zł/m² w wersji ekonomicznej do 100 zł/m² w wersji bogatszej. Ale wyobraźnia klienta nie ma granic, a jednostkowe koszty mogą przekraczać nawet setki złotych za metr kwadratowy.

Założenie trawnika będzie nas kosztować 8-12 zł/m², czyli w naszym przykładzie od 7 do 11 000 zł. Jeśli wszystkie rośliny w grządce są pokryte korą – 14 000 zł. Jeśli chcemy pokryć część nawierzchni żwirem rzecznym na włókninie a część nawierzchni kamieniami ozdobnymi… Budżet ten można zwiększyć do 18-25 tys. zł. Kombinacja głazów rozsądnej wielkości kosztuje 3-15 zł.

Sadzenie ogrodu

Aby cieszyć się ogrodem marzeń, często konieczne są prace porządkowe i konserwacyjne na działce. Pielęgnacja roślin i sprzątanie terenu rozliczane są w systemie godzinowym. Ile bierze ogrodnik za godzinę? Godzina pracy w ogrodzie kosztuje 95 zł.

Po zakończeniu całej budowy możemy przystąpić do urządzania ogrodu. Pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiednich roślin ogrodowych. Najpierw zajmujemy się trawnikiem. Nasze aranżacje ogrodów oparte są na założeniach stylu nowoczesnego. Głównie łatwe w pielęgnacji trawniki, rośliny ozdobne pełnią jedynie rolę pomocniczą. Całkowita powierzchnia trawnika powinna być wskazana w projekcie układu. W naszym przykładzie jest to 150 metrów kwadratowych. Do obsiania takiego obszaru potrzebujemy 4,29 kg nasion trawy. Nie oszczędzamy trawy. Wybieramy najwyższej jakości nasiona traw sportowych, charakteryzujące się najtrwalszym i bujniejszym wzrostem. Za cały pakiet zapłacimy 130 zł. Koszty pracy będą nieco wyższe. Zabawa polega nie tylko na zasianiu trawy, ale także na przekopaniu ziemi, wyrównaniu i przygotowaniu terenu oraz trzykrotnym wałowaniu zasianej trawy. Za grupę takich prac zapłacimy ok. 8,00 zł/m2, czyli łącznie 1200,00 zł za cały trawnik.

Najlepszym sposobem na niedrogi ogród jest zakasanie rękawów i zrobienie go samemu. Znajdź radość i pasję w ogrodnictwie. Kupuj literaturę, czytaj artykuły, oglądaj tutoriale. Naucz się ogrodnictwa jesienią, wymyśl pomysły na zagospodarowanie działki zimą, a wiosną zabierz się do pracy. Zaproś do pomocy bliskich i przyjaciół – praca w ogrodzie jest zdrowa, przyjemna i bardzo energetyzująca. A efekt wykonany ręcznie jest bardzo zadowalający. Ogród nie musi być idealny – zniesie wiele niedoskonałości, więc nie martw się o swoje umiejętności. Jeśli nie możesz sobie z czymś poradzić i będziesz potrzebować porady lub konsultacji – skontaktuj się ze mną, a postaram się Ci pomóc.

Ile kosztuje wykonanie ogrodu

Pielęgnacja i karmienie Twoich roślin

Czynności takie jak przesadzanie, podlewanie i pielęgnacja roślin nie są dla wszystkich. Mamy jednak zalecenia dla tych osób. Możesz wybrać kwiaty, które wymagają minimalnej pielęgnacji! Jak znaleźć taką rasę? Po prostu przeczytaj nasz przewodnik — bez wysiłku uzyskasz kolorowe kwiaty w swoim ogrodzie.

Resztę można obsadzić drzewami i krzewami, które wymagają pielęgnacji najwyżej raz w roku, doborem odpowiednich gatunków i okazjonalnym podlewaniem (z tym wyjątkiem, że na początku rośliny muszą być szczególnie zadbane, aby się ukorzeniły). Trawnik jest naprawdę najtrudniejszą rzeczą w utrzymaniu, jeśli ma być idealny. Ponieważ potrzebuje regularności i dokładności w przeliczeniu na dzień lub nawet godziny (czas podlewania, długość). Jeśli będziesz wystarczająco wytrwały, krzew lub drzewo pozostanie nienaruszone przez nas przez kilka lat. Oczywiście, już słyszę sprzeciwy, ale uważam, że ogrody powinny sprawiać nam radość. Jeśli coroczne przycinanie hortensji nudzi nas lub irytuje, sadźmy krzewy, których kwitnienie lub pokrój nie zależy od corocznego przycinania. Nikt nie powiedział, że ogród musi mieć trawnik, jeśli nie potrzebujemy takiego miejsca, po prostu lubimy obserwować rośliny bez bezpośredniego ich dotykania – dajmy naturze przestrzeń! Zamieńmy ogród przy domu w zabudowie szeregowej w mały rezerwat dzikiej przyrody, ale zaprojektowany tak, by cieszyć nasze zmysły i zaspokajać potrzeby ptaków, owadów i małych zwierząt.

Stosowanie preparatów opartych na naturalnych składnikach to doskonały i bezpieczny sposób na eliminację szkodników i chorób roślin. Opryski naturalnymi preparatami nigdy nie zaszkodzą pożytecznym owadom, zwłaszcza pszczołom, i nie pozostawią śladów na roślinach. Bezpieczne dla środowiska, naturalne pochodzenie tych preparatów pozwala na ich ponowne wykorzystanie przez cały sezon ogrodniczy. Naturalne środki ochrony roślin bazują na ekstraktach roślinnych, takich jak olejek szafranowy, preparatach biologicznych i bakteryjnych – na bazie grzybów pasożytniczych i produkowanych w postaci lepkich płytek lub pułapek feromonowych.

Zbieranie warzyw

Większość roślin warzywnych preferuje gleby lekko kwaśne lub obojętne. Zalecany zakres pH gleby do uprawy warzyw wynosi od 6,00 do 7,00. Jednak gleby kwaśne i silnie kwaśne, czyli gleby o pH poniżej 5,5, nie są zalecane pod rośliny warzywne.

Aby skutecznie uprawiać warzywa, musimy pozbyć się chwastów. Wykaszanie zarośniętych terenów nie jest przyjemnym zajęciem, ale będzie konieczne, jeśli zależy nam na dobrym samopoczuciu naszych roślin. Jeśli chwasty są szczególnie odporne, możemy użyć środków chemicznych przeznaczonych do ich zwalczania.

Na początek wystarczy nawet 20m2 powierzchni użytkowej, zagospodarujemy ją na ogródek, ale jest to konieczne, jeśli chcemy, aby warzywa były dostępne przez cały sezon, a nasza rodzina liczy co najmniej 4 osoby. Ogród warzywny.

Wybór roślin do ogrodu

Nie każdy ogród jest wystarczająco duży, aby pomieścić drzewa. Jeśli jednak masz wolne miejsce, zalecamy posadzenie kilku. Może warto posadzić drzewka owocowe? Nie tylko pięknie prezentują się podczas kwitnienia, ale dzięki nim możesz liczyć na pyszną dawkę witamin! Nie ma to jak owoce z własnego ogródka!

Ciekawą ściółką może być posadzenie użytecznych brzóz lub wiśni w odmianach kolumnowych, a następnie hortensji, które doskonale przykryją przestrzeń pod baldachimem. Ich troska jest owiana trudnymi mitami. Hortensje bukietowe są przycinane każdej wiosny. Jeśli nie chcemy ich w żaden szczególny sposób formować, co roku odcinamy wszystkie gałęzie od ziemi około 30 cm, aby cieszyć się kwitnącym krzewem.

Rośliny ozdobne do naszych ogrodów można zakupić jednorazowo lub w kilku etapach. Najdroższe rośliny w ogrodzie to zwykle drzewa, listwy ozdobne, kwiaty cięte i drzewka bonsai. Jeśli zdecydujesz się na zasadzenie żywopłotu, będzie to również ważna pozycja w kosztach budowy ogrodu. Ceny zależą oczywiście od rodzaju wybranej rośliny i jej wielkości. Oczywiście im większa roślina, tym wyższa cena. Wiele osób wybiera tuje między innymi ze względu na ich stosunkowo niską cenę. Nagraliśmy odcinek podcastu o roślinach żywopłotowych, które Wam polecamy. Naszym zdaniem thuje nie jest najlepszym wyborem na zabezpieczenie. Bardzo lubimy żywopłoty liściaste takie jak buk czy grab, a wśród iglastych naszym faworytem jest cis pospolity. Jednak sadzonki cisa są droższe niż sadzonki tui.Przy zakupie dziesiątek lub setek żywopłotów różnica w cenie jest dość duża. Uważamy jednak, że warto zainwestować i zainstalować ogrodzenie z roślin odpornych na szkodniki i choroby, które wygląda bardzo elegancko i jest pięknym tłem dla innych roślin, które pojawią się w naszym ogrodzie.

You may also like

1 comment

Beata 26 stycznia, 2023 - 4:56 pm

Super porady na wykonanie ogrodu

Reply

Leave a Comment