Co na kleszcze w ogrodzie

Co na kleszcze w ogrodzie

by Redaktor

Posiadanie kleszczy w ogrodzie ma swoje zalety

Większy wpływ mamy na dobór gatunkowy roślin w naszym ogrodzie. Warto więc sadzić rośliny odstraszające kleszcze, takie jak: wrotycz pospolity, kocimiętka, lawenda, rozmaryn. Choć niektóre z tych roślin pięknie wyglądają i mają inne ciekawe zastosowania, ich skuteczność w odstraszaniu kleszczy z ogrodu jest ograniczona. Nie zawsze też mamy możliwość posadzenia tych roślin wystarczająco dużo.

Obszary, na których powinieneś się skupić wykonując oprysk ogrodu przeciw kleszczom obejmują miejsca, w których trawnik spotyka się z drzewami, krzewami, tujami lub inną wysoką roślinnością czy ozdobnymi nasadzeniami a w szczególności miejsca wilgotne i zacienione. Stworzenie dodatkowych barier ze żwiru lub kory drzew iglastych w tych miejscach może również zapobiec roznoszeniu się kleszczy po ogrodzie. Zadbaj również o trawnik. Częste koszenie i utrzymywanie niskiego poziomu trawnika ułatwia zwalczanie kleszczy w ogrodzie.

O ile trawniki mogą, lecz nie muszą być ich siedliskiem, to wszelkie krzewy, szczególnie tuje zapewniają doskonałe warunki do życia i rozmnażania się kleszczy. Warto pamiętać, że organizmy te z gatunku kleszczowatych są nie tylko niebezpieczne dla zwierząt, ale również dla ludzi. Skuteczną ochroną przed kleszczami są różnego rodzaju opryski, pozwalające na pozbycie się kleszczy z najbliższego otoczenia domu.

Co na kleszcze w ogrodzie

Istnieje ryzyko związane z kleszczami w ogrodzie

Kleszcze to bardzo niebezpieczne roztocza. Coraz częściej można je spotkać w ogrodach, na trawniku, w kwiatach oraz wśród drzew i krzewów. Kleszcze atakują ludzi i zwierzęta domowe roznosząc jednocześnie groźne choroby zakaźne. Jednak dzięki zastosowaniu odpowiedniej ochrony można całkowicie wyeliminować problem tych pasożytów.

Najbardziej narażone na występowanie kleszczy są ogrody, położone w bezpośrednim sąsiedztwie lasów, ale również takie, które zajmuje, przynajmniej po części, gęsta roślinność, łąki, bujne trawniki, czy wilgotne rabaty porośnięte paprociami, krzewami, mszakami. Kleszcze najbardziej aktywne są wczesną wiosną, oraz jesienią. Latem ich aktywność lekko spada, gdyż chronią się przed upałami i słońcem. Naturalne środowisko bytowania kleszczy to wilgotne, cieniste obszary.

Poważnym problemem jest wszechobecność i szerokie dostosowanie kleszczy do środowiska. Można spotkać je wszędzie, gdzie rosną drzewa i trawy, zatem potencjalnym zagrożeniem mogą okazać się spacery po lesie, łąkach czy zaroślach, a nawet spędzanie czasu w przydomowym ogródku i miejskim parku. Aktywność kleszczy rozpoczyna się wczesną wiosną, a kończy dopiero wraz z rozpoczęciem zimy, co sprawia, że powinniśmy zachować czujność i stosować ochronę przeciwkleszczową przez większą część roku.

Kleszcze mogą przenosić śmiertelne choroby

Kleszcze przenoszą wiele chorób, dlatego są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jedną z najczęstszych chorób, jaką możemy zarazić się, poprzez ugryzienie kleszcza jest borelioza. Borelioza przebiega początkowo bezobjawowo, aby potem ujawnić się, oddziałując na cały organizm. Bardzo niebezpieczne jest również kleszczowe zapalenie mózgu.

Kleszcze są ważnymi przenosicielami (wektorami) chorób zakaźnych. W czasie ssania krwi wstrzykują do tkanek żywiciela ślinę, która może zawierać różnorodne drobnoustroje chorobotwórcze – bakterie, wirusy i pierwotniaki. Możliwe jest przeniesienie więcej niż jednego drobnoustroju.

Należy zaznaczyć, że oprócz chorób związanych z przenoszeniem patogenów, kleszcze mogą wywoływać także niebezpieczne reakcje alergiczne. Ślina pasożytów zawiera hemolizynę, cytolizynę oraz substancje znieczulające powodujące uszkodzenie tkanek i podrażnienie skóry. W efekcie możliwe jest pojawienie się zaczerwienienia, obrzęku i uczucia swędzenia związanego między innymi z miejscowym wyrzutem histaminy, która jest mediatorem stanu zapalnego w naszym organizmie.

Co na kleszcze w ogrodzie

Kleszcze mogą być uciążliwe w ogrodzie

Kleszcze w ogrodzie – zwalczanie, opryski, preparatyKleszcze w ogrodzie mogą pojawiać się wśród krzewów, w gęstych zaroślach, a nawet wśród traw. Choć problem kleszczy jest kojarzony głównie z wakacyjnymi wyjazdami i wycieczkami po lesie, to jednak równie często możemy stać się ofiarą kleszcza w ogrodzie. Zobacz jak przeprowadzić zwalczanie kleszczy w ogrodzie oraz jakie są skuteczne preparaty i opryski na kleszcze w ogrodzie. Więcej…

Kocimiętka kwitnie nawet dwa razy w roku, wystarczy po jej przekwitnięciu, przyciąć ją nisko przy ziemi. Po kilku dniach, roślina zacznie odrastać i zdąży jeszcze raz zakwitnąć. Roślina tworzy zwarte kępy, łany, ma bardzo małe wymagania glebowe – rośnie właściwie na każdej glebie, nawet lekkiej i piaszczystej. Roślina bardzo dobrze znosi suszę oraz mróz, dlatego jest bardzo popularną rośliną ostatnich lat.

Pelargonia to piękna roślina ozdobna, z kwiatami w odcieniach różu, czerwieni czy fioletu. Jest ona wysoce toksyczna, także dla kleszczy. Niestety, pelargonie mogą być szkodliwe także dla zwierząt domowych, dlatego lepiej nie sadzić ich w ogrodzie, w którym przebywają psy lub koty.

Kleszcze można wyeliminować z ogrodu

Rośliny odstraszające kleszczeSzukasz sposobów aby pozbyć się kleszczy z ogrodu? Chcesz uniknąć oprysków, które mogą być szkodliwe dla Twoich bliskich lub zwierząt domowych? W takim razie posadź rośliny odstraszające kleszcze. Oto 5 najlepszych roślin, których kleszcze nienawidzą! Więcej…

Aby ograniczyć liczebność kleszczy w ogrodzie przydomowym, działkowym i ich okolicy, należy wykonać opryskiwanie bezpiecznym produktem przeznaczonym do zwalczania kleszczy w najbliższym środowisku człowieka. Preparatem takim jest Target na kleszcze. Zawiera on w swoim składzie naturalny olej rydzowy, który jest niezwykle zdrowym tłuszczem powstającym w procesie tłoczenia nasion lnicznika siewnego, nazywanego także często lnianką, ryżykiem, judrą, rydzykiem lub rydzem. Te dwa ostatnie określenia są nawiązaniem do charakterystycznej, brązowej barwy nasion tej oleistej rośliny. Poza kolorem ziaren lnicznik nie ma oczywiście nic wspólnego z rydzami, jest za to blisko spokrewniony z rzepakiem.

Podczas zabiegu zwalczania kleszczy w znaczący sposób eliminujemy owady z Państwa ogrodu na cały sezon w danym roku. Żadna z metod nie da nam 100% pewności, że kleszcz w Pańtwa otoczeniu nie wystąpi. Jednak z uwagi na to, że kleszcze nie nachodzą a są nanoszone przez szczury i koty i na podstawie własnego doświadczenia (osobiście wykonuje opryski swojego ogrodu od 3 lat ) mogę z pełna stanowczością powiedzieć że jestem przekonany do tej usługi w 100% w kwestii skuteczności. Od momentu zastosowania oprysku raz w roku nikt z domowników w tym dwa psy biegające w ogrodzie – nikt, nigdy nie miał wbitego kleszcza. Po wykonaniu zabiegu zwalczania kleszczy rok później zadowoleni klienci sami kontaktują się z nami prosząc o wykonanie oprysku.

You may also like

1 comment

Bartosz 26 stycznia, 2023 - 4:46 pm

Świetny artykuł, będę korzystać z niego w leci gdy będzie dużo komarów

Reply

Leave a Comment